Serie-Nytt Nr 6 – 1982

on

Stjärnornas Krig – FAST I FÄLLAN

Vi har kommit till mars månad 1982 och ett sprillans Serie-Nytt står i seriehyllorna. På framsidan ser vi en cool karaktär som vi med (en rejäl skopa) god vilja kanske kan säga föreställer Dr Arakkus, antagonisten i äventyret FAST I FÄLLAN! Ursprungligen gavs den här serien ut i amerikansk dagspress mellan november 1981 och januari 1982, äventyret utspelar sig mellan Stjärnornas Krig och Rymdimperiet slår tillbaka.

Oginaltitel: Star Wars – Deadly Reunion – Författare: Archie Goodwin – Tecknare: Al Williamson  – Redaktör: Anders Eklund – Utgiven i mars 1982
Serie Nytt Nr 6 – 1982

Nummer 6 har ett sci-fi omslag av signatur Fabá, en konstnär jag tyvärr inte lyckats hitta mer information om. Det är en cool målning tycker jag! En liten favorit, även om den som vanligt inte har någon uppenbar koppling till innehållet i Serie Nytt.

Luke och Tanith Shire överlevde ju äventyret med Ormhärskarna senast men nu skiljs deras vägar åt. I den svenska översättningen är hon lite besviken på att Luke utför ideellt arbete, och det fattar man ju att det inte kommer funka i längden. Eller? (Hade det hjälpt om översättaren istället mer korrekt skrivit att Luke är en idialist? Troligen inte.)

Vi kommer sakna dej, Tanith! Luke verkar ju komma över henne rätt kvickt och bortsett från en drömsekvens i Häxan (Seriemagasinet 9 1982) så glöms hon bort av både Luke och de flesta i serieförfattarnas skrivarstuga.

Imperiet och ödet ser till att äventyret drar iväg till en avlägsen instabil stjärna och en enorm rymdskeppskyrkogård. Våra hjältar Han, Chewie, Luke, Leia, C-3PO och R2-D2 (all star lineup!) lockas dit av ett mystiskt radiomeddelande. Det visar sig vara en viss Dr Arrakkus som lurat dit dem! Arrakkus var chefsforskare för Rymdimperiet men på grund av en del olyckliga, självförvållade omständigheter är han döende i strålningsskador och känner då att, och jag parafraserar – ”Eftersom jag snart ska dö, ja då borde alla andra också dö.”

Det här är hela handlingen tyvärr. Det förra äventyret var ju kanon, det här är mer kalkon. Men Al Williamsson gör det hela värt besväret att läsa ändå så klart. Det är makalöst snyggt som ni förstår. Och det hettar ändå till rejält på slutet när Dr Arrakkus detonerar hela jäkla solsystemet med sitt lager av Negatronbomber!

Serien har getts ut vid ett flertal tillfällen, både Dark Horse och Marvel har givit ut samlade utgåvor av de här gamla dagstidningstripparna, några av dem färglagda.

På baksidans miniposter presenterar Serie-Nytt ”De största filmhjältarna” och den här gången är det stilige Treat Williams som bjuds. Och vi får också en liten biografi på sista sidan i tidningen. Visste du att den gode Treat som ung spelade teater under skolloven? Att han då hade roller i Shakespearepjäser på The Fulton i Lancaster, Pennsylvania? Inte? Well, nu vet du.

Förutom femton sidor Stjärnornas Krig så innehåller det här numret av Serie-Nytt serier med Fireball, Operation Scarback, Agenten från National, Ben Bolt och Dropouts. Nästa nummer med Stjärnornas Krig serier i kommer först i augusti 1982, så vi får ge oss lite till tåls.

Skriv gärna en kommentar